Polityka prywatności

Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Mazowsze i Polska zacieśniają współpracę handlowo-gospodarczą z Republiką Uzbekistanu, RESBUD SE wyraził gotowość do podzielenia się z polskimi przedsiębiorcami swoimi doświadczeniami z tego rynku

11.03.2024

Mazowsze i Polska zacieśniają współpracę handlowo-gospodarczą z Republiką Uzbekistanu, RESBUD SE wyraził gotowość do podzielenia się z polskimi przedsiębiorcami swoimi doświadczeniami z tego rynku

Podpisanie porozumień o zacieśnieniu współpracy handlowej, przedstawienie warunków oraz perspektyw inwestycyjnych dla polskiego biznesu w Uzbekistanie, omówienie praktycznych aspektów współpracy gospodarczej, a także koncepcja utworzenia proeksportowej regionalnej misji gospodarczej – tak w skrócie wyglądały główne tematy Mazowiecko-Uzbeckiego Forum Gospodarczego, które odbyło się 21 lutego w Warszawie. Organizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w kooperacji z Wydziałem Współpracy Handlowo-Gospodarczej Ambasady Uzbekistanu w Polsce oraz Gospodarczym Stowarzyszeniem Uzbeckim w Europie – EUROUZ. RESBUD SE, spółka notowana od 2007 roku na warszawskiej giełdzie, wzięła aktywny udział w tym ważnym spotkaniu dla polskiego i uzbeckiego biznesu.

Gospodarka Uzbekistanu rozwija się w ostatnich latach w bardzo dynamicznym tempie, a jej wskaźniki ekonomiczne są na wysokim poziomie. Wszystko to, w połączeniu z trwającą tam transformacją gospodarczą i rozwojem przedsiębiorczości, spowodowało zwiększone zainteresowanie tym regionem wśród inwestorów z całego świata, w tym Polski.

Obecnie na terenie Uzbekistanu działa ponad 2 000 spółek z 74 krajów. O tym, jakie możliwości i perspektywy rozwoju współpracy handlowej i inwestycyjnej z Uzbekistanem czekają na polskich przedsiębiorców, można było dowiedzieć się podczas Mazowiecko-Uzbeckiego Forum Gospodarczego. W trakcie wydarzenia omówiono możliwości inwestycyjne w branżach takich jak m.in.: przemysł rolno-spożywczy, technologie i maszyny przetwórstwa spożywczego, technologie rolne, nowe technologie w energii, kosmetyki i farmaceutyki czy technologie budowlane.

W czasie wydarzenia podpisano także dwa znaczące porozumienia: o współpracy pomiędzy Izbą Przemysłowo-Handlową Uzbekistanu a Ogólnopolską Federacją Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz o zacieśnieniu współpracy pomiędzy Izbą Przemysłowo-Handlową Uzbekistanu a Izbą Przemysłowo-Handlową Polska-Azja.

Jak podkreślił przemawiający na Forum Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, poprzez organizację Mazowiecko-Uzbeckiego Forum Gospodarczego władze regionu chciały podzielić się wiedzą i zaprezentować wszystkim zainteresowanym przedsiębiorstwom możliwości i perspektywy rozwoju współpracy handlowej i inwestycyjnej w Uzbekistanie. W jego opinii województwo mazowieckie może być dla tego kraju atrakcyjnym partnerem do współpracy ze względu na wiele różnych czynników, m.in. swoje centralne położenie czy wzrost gospodarczy.

Mazowsze należy także do największych eksporterów produktów rolnych, a ponadto kładzie duży nacisk na wykorzystywanie nowych technologii i wykwalifikowaną kadrę. Jak podkreślił Adam Struzik, władze województwa liczą na rozwinięcie współpracy handlowej z Uzbekistanem i mają nadzieję, że spotkanie w ramach Mazowiecko-Uzbeckiego Forum Gospodarczego „zamieni się na kontakty i kontrakty”.

Uczestnicy wydarzenia zapoznali się także z administracyjnymi, prawnymi i rynkowymi uwarunkowaniami w zakresie eksportu i prowadzenia inwestycji w Uzbekistanie. Udział w debacie eksperckiej wzięli m.in.: Davron Vahobov – Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Uzbekistanu, Oybek Shaykhov – Sekretarz Generalny Euro-Uzbeckiego Stowarzyszenia Współpracy Gospodarczej (EUROUZ), Łukasz Grabowski – Dyrektor Departamentu Eksportu w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, a także Krzysztof Długosz – Prezes Zarządu RESBUD SE, polskiej spółki, która dynamicznie rozwija swoją działalność na rynku uzbeckim.

Od blisko dwóch lat byliśmy zainteresowani rynkiem uzbeckim. W zeszłym roku zdecydowaliśmy się na przejęcie pakietu kontrolnego spółki Elektrqishloqqurilish JSC, jednego z wiodących wykonawców obiektów elektroenergetycznych w Azji Środkowej. Jesteśmy gotowi podzielić się swoim doświadczeniem z Uzbekistanu ze wszystkimi chętnymi przedsiębiorstwami. Zapraszamy do współpracy polskie firmy z każdej branży. Pomożemy im w rozpoczęciu własnego biznesu na rynku uzbeckim, a dzięki zbudowanym tam relacjom będziemy w stanie skutecznie usprawnić ten proces – powiedział Krzysztof Długosz, Prezes Zarządu RESBUD SE.

Organizatorzy poinformowali, że na Mazowiecko-Uzbeckie Forum Gospodarcze zarejestrowało się 140 osób, w tym przedstawiciele 80 polskich firm. W wydarzeniu wzięła także udział delegacja przedstawicieli władz regionalnych Obwodu Taszkenckiego i ponad 30-osobowa delegacja uzbeckiego biznesu.

Zoir Mirzayev, Gubernator Obwodu Taszkenckiego, podkreślił, że jest przekonany, że Mazowiecko-Uzbeckie Forum Gospodarcze zacieśni polsko-uzbecką współpracę w wielu sferach i otworzy nowe drzwi dla pogłębienia więzi ekonomicznej pomiędzy oboma krajami. Wyraził nadzieję, że uczestnicy wydarzenia wspólnie zapoznają się ze wszystkimi dostępnymi możliwościami inwestycyjnymi, które są korzystne zarówno dla Polski, jak i Uzbekistanu.

Przejęcie pakietu kontrolnego Elektrqishloqqurilish JSC przez RESBUD SE

6 września 2023 r. spółka RESBUD SE oraz jej spółka zależna Conpol sp. z o.o. podpisały z Uralską Energetyczno-Budowlaną Spółką Akcyjną umowę zakupu 100% udziałów w dwóch spółkach: Grid Solutions LLC oraz United Grid Solutions LLC, obu z siedzibą w Taszkiencie (Uzbekistan), posiadających bezpośrednio 95 144 akcji spółki Elektrqishloqqurilish JSC, czyli 58,41% jej kapitału zakładowego. Transakcja umożliwiła RESBUD SE ekspansję na dynamiczny rynek w Azji Środkowej.

O spółce Elektrqishloqqurilish JSC

Elektrqishloqqurilish JSC jest spółką działającą w sektorze elektroenergetyki, zajmującą się produkcją, budową, instalacją i modernizacją linii energetycznych oraz budową podstacji energetycznych w Republice Uzbekistanu, a także produkcją wyrobów stalowych i żelbetowych. Jest uważana za jednego z wiodących wykonawców obiektów sieci elektroenergetycznej w Azji Środkowej – wykonywała prace energoelektryczne dla takich firm produkcyjnych jak: Hyundai Engineering, Eriell, Hengyuan Group Co. Ltd. czy Lukoil.

Przedsiębiorstwo posiada w swoich aktywach Fabrykę Konstrukcji Żelaznych Namangan, Fabrykę Wyrobów Betonowych Kuvasoy, Zakład Produkcji Urządzeń Technologicznych w Taszkencie i inne aktywa. Spółka zatrudnia ok. 900 osób, a jej park maszynowy liczy 430 maszyn, w tym m.in. ciężarówki, buldożery, żurawie samochodowe, maszyny hydrauliczne, koparki czy mobilne stacje zasilania. Rozwinięta logistyka wewnętrzna firmy zapewnia sprawne funkcjonowanie wszystkich działów spółki i optymalne wykorzystanie jej możliwości i zasobów.

 

Kontakt dla mediów: media@resbud.pl

Kontakt IR: ir@resbud.pl

Do góry