Polityka prywatności

Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

RESBUD SE przejął pakiet kontrolny spółki JSC „Elektrqrqishloqqurilish”, jednego z wiodących wykonawców obiektów sieci elektroenergetycznej w Azji Środkowej

RESBUD SE przejął pakiet kontrolny spółki JSC „Elektrqrqishloqqurilish”, jednego z wiodących wykonawców obiektów sieci elektroenergetycznej w Azji Środkowej

  • RESBUD SE, spółka notowana na GPW w Warszawie, objął 58,41% udziałów w spółce JSC „Elektrqrqishloqqurilish”.
  • W rozliczeniu przeniósł na zbywającego udziały w swojej spółce zależnej – Energokomplekt OOO.
  • JSC „Elektrqrqishloqqurilish” to wiodący wykonawca obiektów sieci elektroenergetycznej w Azji Środkowej.
  • Transakcja umożliwi RESBUD SE ekspansję na dynamiczny rynek w Azji Środkowej oraz oznacza finalizację transformacji portfolio Grupy po wybuchu wojny na Ukrainie.

6 września 2023 r. notowana na GPW w Warszawie spółka RESBUD SE podpisała umowę, w wyniku której objęła 58,41% udziałów w uzbeckiej spółce JSC „Elektrqrqishloqqurilish”, działającej w sektorze elektroenergetyki, zajmującej się produkcją, budową, instalacją i modernizacją linii energetycznych (PTL) oraz budową podstacji energetycznych w Republice Uzbekistanu. Przejmując pakiet kontrolny w spółce JSC „Elektrqrqishloqqurilish” Grupa RESBUD chce wykorzystać swój potencjał, know-how i doświadczenie do dalszego rozwoju na dynamicznie rozwijającym się rynku uzbeckim.

Od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę Zarząd RESBUD SE poszukiwał rozwiązania, które pozwoliłoby na odpowiedzialne wycofanie się naszej Grupy z rosyjskiego rynku, w sposób zabezpieczający interesy naszych polskich i międzynarodowych udziałowców. Uważamy, że zawarta umowa jest optymalnym rozwiązaniem dla naszej spółki i naszych akcjonariuszy. Obejmujemy udziały w spółce, której niedawna prywatyzacja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uzbekistan jest rynkiem o bardzo dużym potencjale i osiąga imponujące wskaźniki wzrostu gospodarczego. W ostatnim czasie państwo inwestuje ogromne środki w sektorze energetyki. Te inwestycje, wspierane przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju czy Bank Światowy, tylko podkreślają potencjał i wiarygodność Uzbekistanu jako rynku, na którym zamierzamy dynamicznie rozwijać naszą działalność – powiedział Krzysztof Długosz, Prezes Zarządu RESBUD SE.

 

Szczegóły transakcji

Spółka RESBUD SE oraz jej spółka zależna Conpol sp. z o.o. podpisały z Uralską Energetyczno-Budowlaną Spółką Akcyjną („UPECC”) umowę zakupu 100% udziałów w dwóch spółkach: Grid Solutions Sp. z o.o. oraz United Grid Solutions Sp. z o.o., obu z siedzibą w Taszkiencie (Uzbekistan), posiadających bezpośrednio 95 144 akcji spółki JSC „Elektrqrqishloqqurilish”, reprezentujących 58,41% jej kapitału zakładowego. Nabycie udziałów w spółkach uzbeckich nastąpiło z chwilą podpisania umowy.

Tytułem zapłaty ceny za nabywane udziały, RESBUD SE oraz Conpol sp. z o.o. przeniosły na zbywającego, tj. UPECC, swoje udziały we wchodzącej dotychczas w skład Grupy RESBUD spółce Energokomplekt OOO, a ponadto zobowiązały się do dokonania dopłaty pieniężnej w maksymalnej wysokości równej 9,99 mln USD, w terminie do dnia 5 stycznia 2025 roku.

W wyniku zawartej umowy nastąpiło wyłączenie rosyjskiej spółki Energokomplekt OOO z Grupy RESBUD, przy jednoczesnym objęciu przez RESBUD SE pakietu większościowego w spółce JSC „Elektrqrqishloqqurilish” z siedzibą w Taszkiencie.

 

O spółce JSC „Elektrqrqishloqqurilish”

JSC „Elektrqrqishloqqurilish” jest spółką działająca w sektorze elektroenergetyki, zajmującą się produkcją, budową, instalacją i modernizacją linii energetycznych (PTL) oraz budową podstacji energetycznych w Republice Uzbekistanu. JSC „Elektrqrqishloqqurilish” jest uważana za jednego z wiodących wykonawców obiektów sieci elektroenergetycznej w Azji Środkowej.

Firma powstała w 1936 roku jako wyspecjalizowany fundusz zajmujący się elektryfikacją rolnictwa w Uzbekistanie. W roku 1998 została przekształcona w spółkę akcyjną. W 2021 r. państwowe udziały w spółce zostały wystawione na sprzedaż. Spośród ofert złożonych przez siedem firm wybrano ofertę UPECC. JSC „Elektrqrqishloqqurilish”  wykonywał prace energoelektryczne dla takich firm produkcyjnych jak: Hyundai Engineering, Eriell, Hengyuan Group Co. Ltd. czy Lukoil. Przedsiębiorstwo posiada w swoich aktywach Fabrykę Konstrukcji Żelaznych Namangan, Fabrykę Wyrobów Betonowych Kuvasoy, Zakład Produkcji Urządzeń Technologicznych w Taszkencie i inne aktywa.

 

RESBUD SE

RESBUD SE to nowoczesny, dynamicznie rozwijający się europejski holding, działający na rynku budownictwa, elektroenergetyki i inżynierii lądowej oraz dostaw materiałów dla sektora budowlanego i energetycznego, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2007 roku. Łączy nowoczesne podejście do biznesu z 70-letnim doświadczeniem w przemyśle budowlanym.

Wchodzące w skład jego portfolio inwestycyjnego spółki (Conpol Sp. z o.o. Uniwersim Sp. z o.o. oraz JSC „Elektrqrqishloqqurilish” Aksiyadorlik jamiyati z siedzibą w Taszkiencie  – poprzez spółki: Grid Solutions Sp. z o.o. oraz United Grid Solutions Sp. z o.o.), zajmują się przede wszystkim: budową obiektów inżynierii lądowej na traktach drogowych i kolejowych, wznoszeniem konstrukcji żelbetowych, robotami budowlanymi, inżynierią lądową, produkcją mas bitumicznych i betonów, produkcją, budową, instalacją i modernizacją linii energetycznych (PTL) oraz budową podstacji energetycznych, a także dostawą materiałów i sprzętu dla dużych inwestycji infrastrukturalnych.

 

Kontakt dla mediów: media@resbud.pl

Kontakt IR: ir@resbud.pl

Do góry